Međimurska popevka
Međimurska popevka je glazbeni biser sjeverne Hrvatske, jednostavna u formi, ali duboko prožeta emocijama. Te pjesme, koje su se prenosile s koljena na koljeno, često govore o ljubavi, životnim radostima i tugama, odražavajući duh i srce međimurskog čovjeka. U svojoj skromnosti, popevka nosi univerzalnu ljepotu koja nadilazi granice, a upravo je zbog svoje posebnosti uvrštena na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Danas se izvodi kako u izvornom obliku, tako i u suvremenim glazbenim obradama, čime i dalje živi i pronalazi put do novih generacija i publike širom svijeta.
Međimurska popevka nije samo pjesma – ona je glas naroda, nježna i iskrena priča o životu koja i danas dirne svakoga tko je čuje.
“dej mi, Bože, joči sokolove
išče k tomu perje labudovo
kaj preletel črez široko morje
i poljubil drago srce moje
vu meni je srčece zdrhtalo
kada se je od tebe gibalo
ti si meni po serdini srca
kak v črljeni jabuki koščica”
— Međimurska narodna
Prvi zapisi međimurskih popevki datiraju još iz 16. stoljeća. Iako su ih u početku uglavnom izvodile žene, danas se pjevaju u raznim oblicima i prigodama, te predstavljaju značajan dio kulturnog identiteta svih stanovnika Međimurja. S obzirom na građu pjesama i starinu stihova, tradicionalne popevke dijele se na stare i nove, dok se po stilskim karakteristikama i temama razlikuju lirske i epske. Bogatstvo stilskih izraza omogućuje izvođenje popevki u različitim glazbenim oblicima – od jednoglasnog i višeglasnog pjevanja do vokalno-glazbenih interpretacija – ali se pritom uvijek zadržava izvorna veza između stihova i melodije, čime se njeguje autentičnost tradicijske pjesme.




Međimurska popevka čini neizostavan dio tradicijskih plesova ovoga kraja, no njezina uloga nadilazi scenske i revijalne nastupe – ona je duboko ukorijenjena u svakodnevni život Međimurja. Upravo ta prisutnost u svakodnevici osigurava njezin opstanak i budućnost. Popevka prati čovjeka kroz sve životne faze – uz nju se odrasta, voli, sklapa brak, slavi, ide u crkvu, ali i tuguje – sve to uz notu blage, autentične melankolije koja, kako kažu, karakterizira ovaj prostor između Mure i Drave.
Očuvanje ove dragocjene tradicije danas ponajviše leži u rukama kulturno-umjetničkih društava. Na području Međimurja prepoznato je oko pedeset vrhunskih pjevača – majstora čije su znanje i umijeće bili ključni za upis međimurske popevke na UNESCO-v popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, uz podršku stručnjaka te lokalnih i nacionalnih institucija. Posebno je važno naglasiti ulogu međimurskih žena – mentorica koje prenose ovu glazbenu baštinu na mlađe naraštaje. Među njima se posebno ističe Elizabeta Toplek, poznatija kao teta Liza, čiji se glas i predanost smatraju simbolom međimurske popevke. Zahvaljujući njoj i drugim izvođačima, ova jedinstvena glazbena tradicija sada će, osim domaće, osvojiti i međunarodnu publiku.
Međimurska popevka - UNESCO kulturna baština
Spotify
Već sada možete poslušati međimurske popevke u izvedbi Marije Vidović i drugih izvođača na našem službenom Spotify profilu.
Spotify