Dostupnost za sve
Vodeći se načelima humanosti i održivosti trudimo se osigurati ravnopravan pristup destinaciji turistima smanjene pokretljivosti pritom uzimajući u obzir njihovu mobilnost, sluh, vid, kognitivne dimenzije te životnu dob. Turističke aktivnosti, usluge i proizvodi prilagođeni su svim turistima kako bi stvorili jedinstveno iskustvo.
Turističke su lokacije stoga opremljene taktilnim trakama, zvučnim vodičima, mapama i tekstovima na Brailleovom pismu, zvučnim vodičima, prilagođenim veličinama tekstova, izravnanim pragovima, liftovima, podiznim platformama te sanitarnim čvorovima prilagođenim osobama s invaliditetom. Vjerujemo da je neophodno da svaki posjetitelj ima pravo na autentičan i neometan doživljaj raznolikosti ponude te sukladno tome stalno i uporno radimo na unapređenju Međimurja kao dostupne destinacije.

Primjer inkluzivnog turizma u praksi - projekt CE Spaces4All
Međimurje se sve više ističe kao uzor pristupačnog turizma u Hrvatskoj. Turistička zajednica Međimurske županije odlučno radi na tome da osobe s invaliditetom imaju jednak tretman kao i svi drugi turisti. Kao partner trogodišnjeg projekta CE Spaces4All iz programa Interreg Central Europe, regija unapređuje turističku infrastrukturu u skladu s načelima održivosti i inkluzivnosti.
Projekt, koji povezuje 12 partnera iz sedam zemalja, ima za cilj unaprijediti pristupačnost turističkih sadržaja u ruralnim regijama. U Međimurju su odabrane tri pilot lokacije – Prelog, Čakovec i Sveti Martin na Muri – koje već pokazuju izvrsne rezultate.
Hotel Panorama u Prelogu prilagodio je više od polovice svojih soba osobama s invaliditetom, a paraolimpijci ga sve češće biraju za pripreme.
Riznica Međimurja u Čakovcu nudi muzejski doživljaj i osobama s tjelesnim i senzornim invaliditetom uz posebno educirano osoblje.
Terme Sveti Martin osigurale su pristup svojim sadržajima osobama s invaliditetom, čime dodatno potvrđuju inkluzivnost destinacije.
Projekt uključuje i razvoj digitalnog alata za mapiranje prepreka te izradu lokalnih akcijskih planova koji će dugoročno poboljšati pristupačnost.



Međimurje dokazuje da inkluzivni turizam nije samo društvena odgovornost, već i pametna strategija razvoja – destinacija u kojoj se svaki gost osjeća dobrodošlo.

